Witaj na mojej stronie

Moje hobby informatyka – Blog

Budowa i zasada działania dysku HDD. Jaki dysk wybrać do komputera , laptopa ?

W tej serii artykułów postaram się przybliżyć Wam drodzy widzowie w jak najłatwiejszy sposób zasadę działania dysków HDD, SSD, NVMe i wskażę różnice między nimi.

Zaczynamy od dysku HDD który technologicznie jest najstarszy, występują w dwóch rozmiarach 2.5 i 3.5 cala, te mniejsze znajdziemy w laptopach a te większe w komputerach stacjonarnych.

Budowa dysku HDD 3,5 cala

Dyski HDD są nośnikami magnetycznymi. W ich wnętrzu znajduje się specjalna, ruchoma głowica, która porusza się nad okrągłymi talerzami magnetycznymi – na nich zapisane są dane. W ten sposób wyszukiwane są pliki w, porozrzucane po różnych sektorach.

Rodzaje obecnych interfejsów, Różnica między SATA I, SATA II i SATA III

SATA I (wersja 1.x) interfejs, oficjalnie znany jako SATA 1,5 Gb / s, to pierwsza generacja interfejsu SATA działa na poziomie 1,5 Gb / s. Przepustowości pasma, która jest obsługiwana przez interfejs wynosi do 150 MB / s.

SATA II (wersja 2.x) interfejs, oficjalnie znany jako SATA 3Gb / s, jest druga generacja interfejsu SATA działa na poziomie 3,0 Gb / s. Przepustowości pasma, która jest obsługiwana przez interfejs wynosi do 300 MB / s.

SATA III (wersja 3.x) interfejs, oficjalnie znany jako SATA 6Gb / s, jest interfejs SATA trzeciej generacji działa na 6.0Gb / s. Przepustowości pasma, która jest obsługiwana przez interfejs wynosi do 600 MB / s. Interfejs ten jest wstecznie kompatybilny z interfejsem SATA II 3 Gb / s. Ale nie zawsze jest kompatybilny z SATA I, stąd jeśli masz starszy sprzęt, należy szukać dysku SSD, który obsługuje SATA I.

Najważniejsze parametry dysków twardych:

Decydując się na zakup dysku twardego zwracamy uwagę na kilka podstawowych informacji, są to:

  • pojemność dysku (obecnie w Terabajtach np. 1, 2, 3 TB = 1000, 2000, 3000 Mb )
  • wielkość bufora (cache np. 64 Mb )
  • interfejs pod który podpinamy dysk (SATA I, II, III , ATA, SCSI, SAS)
  • prędkość obrotowa talerzy np 7200 rpm ( komputery stacjonarne ) 5400 rpm ( laptopy )
  • cena dysku
  • rodzaj dysku: SSD, NVMe czy tradycyjny HDD
  • wydajność

Wydajność jest to ogólny parametr w skład którego wchodzą : szybkość transferu danych – mówi nam o tym z jaką prędkością dane są przesyłane z talerza do elektroniki dysku, średni czas dostępu parametr ten podawany jest w milisekundach, a otrzymujemy go przez zsumowanie średniego czasu wyszukiwania i opóźnienia.

Na rynku istnieje wiele modeli dysków twardych, które różnią się od siebie szybkością zapisywania i odczytywania danych a z pewnością właśnie te parametry będą miały wpływ między innymi na szybkość działania naszego komputera.

W momencie kiedy chcemy zainstalować nowy system operacyjny a posiadamy kilka dysków twardych warto sprawdzić, który z nich jest najszybszy, aby to właśnie na nim znalazł się nowo zainstalowany system.

Wady i zalety HDD

Najważniejszą zaletą tradycyjnych dysków twardych są ich pojemności oraz niska cena w stosunku do jednostki pojemności. Na tym polu górują one nad SSD i jeszcze jakiś czas – choć ceny napędów półprzewodnikowych cały czas spadają – będą dominować. Okupują to niestety znacznie niższą wydajnością, choć i tak jeszcze dla większości użytkowników tempo ich pracy jest zadowalające. Słabą stroną HDD jest natomiast dość niska odporność na awarie – zwłaszcza, co wynika z ich stricte mechanicznej konstrukcji, na uderzenia i innego typu czynniki udarowe.

Poniżej znajduję się filmik z działaniem tradycyjnego dysku HDD.