Witaj na mojej stronie

Moje hobby informatyka – Blog

Budowa i zasada działania dysku SSD. Jaki dysk wybrać do komputera , laptopa ?

W tej serii artykułów postaram się przybliżyć Wam drodzy widzowie w jak najłatwiejszy sposób zasadę działania dysków HDD, SSD, NVMe i wskażę różnice między nimi.

Dyski SSD solid state drive

SSD to skrót od Solid State Drive, ale w Polsce przyjęło się określenie dysk półprzewodnikowy, ze względu na brak elementów mechanicznych i oparcie konstrukcji na pamięciach NAND. Dla porównania, klasyczne dyski twarde HDD (Hard Disk Drive) wykorzystują do przechowywania danych wirujące talerze magnetyczne.

Poniżej znajduje się link do opisu budowy i działania dysku HDD

Budowa i zasada działania dysku HDD. Jaki dysk wybrać do komputera , laptopa ?

Dysków SSD nie dzielimy na 2,5- i 3,5-calowe, tak jak dyski HDD. Standardem jest uniwersalny format 2,5 cala, dla napędów SATA 6 Gb/s oraz grubość obudowy 7 mm, dzięki czemu nośnik możemy zamontować również do cienkich ultrabooków.

Pamięci NAND są sercem dysku SSD i służą do przechowywania danych. Opracowane zostały na początku lat 80-tych, ale historia ich rynkowego sukcesu zamyka się w ostatniej dekadzie. Wcześniej pamięci były zbyt drogie i oferowały za małą pojemność, by stać się popularnym nośnikiem danych.

W SSD pamięci pogrupowane są w moduły (kości) i umieszczone na płytce PCB. Miniaturyzacja układów doprowadziła do tego, że dziś typowy dysk oferuje pojemność od 120 GB do 1 TB. W perspektywie kilku lat możemy się spodziewać napędów SSD dorównujących lub nawet przewyższających pojemnościom dyski HDD. Obecnie ze względu na cenę, najpopularniejsze są napędy 120-128 GB oraz 240-256 GB.

Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie dwóch dysków: SSD i HDD. Na nieco mniejszym nośniku SSD, np. 128 GB, możesz zainstalować system, programy, z których korzystasz codziennie (pakiet Office, Photoshop, przeglądarka itp.), jak również gry. Szybkość pracy aplikacji oraz systemu są wyraźnie wyższe. Komputer sprawniej się włącza, a każda czynność zajmuje mniej czasu. Zalety SSD docenisz także w gamingu: obszerne mapy ładują się szybciej, sama gra też uruchamia się w krótszym czasie.

Do magazynowania plików – zdjęć, muzyki i dokumentów – warto przeznaczyć dysk HDD. Dobrze zatem, jeśli Twój komputer ma dwa sloty na dysk, dzięki czemu w jednym możesz zamontować dysk HDD, a w drugim SSD. Dysk HDD powinien mieć jedynie dobrą prędkość obrotów (RPM), najlepiej 7200 RPM, dzięki czemu dostęp do plików nie będzie irytujący.

Poniżej znajduję się test szybkości dysków HDD vs SSD vs M2, o budowie dysków na złącze M2 napiszę w kolejnym artykule.

Od czego zależy prędkość zapisu i odczytu?

Różnice w budowie

W przypadku dysków komputerowych – HDD i SSD – prędkość zapisu i odczytu jest zależna przede wszystkim od ich budowy. HDD to nośniki bardziej mechaniczne, a to może w pewnych sytuacjach spowalniać proces. SSD nie posiadają ruchomych mechanicznych elementów, dzięki czemu zapis i odczyt następuje w krótszym czasie i takim samym, niezależnie od lokalizacji pliku na dysku.

Standard M.2 PCIe

Rozwój pamięci flash zaowocował powstaniem standardu M.2 PCIe. W przeciwieństwie do SATA, M.2 ma różne złącza fizyczne, co wymaga dopasowywania nośnika do konkretnego modelu laptopa. Dyski SSD M.2 mają tez inną budowę, niż nośniki ze standardem SATA. Nie są już konstrukcjami o przekątnej 2,5”, wyglądem bardziej przypominają moduły RAM. Oferują też znacznie wyższe prędkości transferu danych. Szybkość zapisu/odczytu w modelach z protokołem NVMe 4.0 sięga odpowiednio nawet 4400/5000 MB/s.

* Źródło : www.x-komp.pl , www.benchmark.pl