Witaj na mojej stronie

Moje hobby informatyka – Blog

Budowa i zasada działania dysku SSD / M2 / NVMe. Jaki dysk wybrać do komputera , laptopa ?

Dziś kolejny mały poradnik dotyczący budowy i zasady działania dysków w naszych komputerach / laptopach.

Ostatnim i na dzisiejsze czasy najszybszym rodzajem dysków są dyski na złącze M2. Takie dyski montuje się w specjalnym gnieździe na płycie głównej w komputerze stacjonarnym lub nowszych laptopach.

Dysk SSD M.2 SATA – alternatywa dla kompaktowego komputera lub laptopa

Ciekawą alternatywą dla 2,5-calowych dysków SATA mogą być modele M.2 SATA. Takie nośniki mają dużo mniejsze rozmiary – najczęściej mamy tutaj do czynienia z niewielką „płytką” typu M.2 2280 (o wymiarach 22 x 80 mm), która jest montowana bezpośrednio w złączu M.2 na płycie głównej. Zaletą takiego rozwiązania jest brak plączących się przewodów, ale musimy się liczyć z mniejszą liczbą dostępnych slotów (zwykle jednym lub dwoma).

Oczywiście występują różne interfejsy / generacje tych złącz, dlatego przed montażem i wyborem takiego dysku sprawdźcie dokładnie rodzaj jakie złącze posiada wasz komputer.

Poniżej znajdują się przykładowo montowane dyski NVMe

Z pomocą przyszło nowe złącze dysków M.2 (nazywane początkowo Next Generation Form Factor – NGFF). Umożliwia ono dyskom SSD M.2 bezpośrednie połączenie z magistralą PCI-E, a nie (tak, jak to było do tej pory) przez kontroler SATA. Pomijając kontroler SATA, M.2 jest ograniczone tylko szybkością własnego dysku i generacją/ilością magistrali PCI-E, które używa. Wykorzystując tylko cztery magistrale PCI-E 2.0, dysk M.2 może teoretycznie mieć maksymalną przepustowość nawet 2 GB / s (8 Gb/s).

Aby pokazać różnicę, dysk M.2 jest ponad trzykrotnie szybszy niż SATA III, które ograniczało przepustowość do 600 MB/s. W przypadku dysków M.2 wykorzystujących magistralę PCI-E 3.0 x4 możliwe jest osiągnięcie transferu 8 GB/s (32 Gb/s). czytaj więcej

Typ dysku2,5 cala SATAM.2 SATAM.2 PCIe
ZłączeSATAM.2M.2
InterfejsSATASATAPCI-Express 3.0/4.0
Wydajnośćdo 560 MB/sdo 560 MB/sdo 3500 MB/s (PCIe 3.0)
do 5000 MB/s (PCIe 4.0)
Zalety» Niska cena
» Kompatybilny ze starszymi komputerami/laptopami
» Brak dodatkowych przewodów
» Niska cena
» Kompatybilny z kompaktowymi komputerami/laptopami
» Dobra lub bardzo dobra wydajność
» Brak dodatkowych przewodów
» Kompatybilny z kompaktowymi komputerami/laptopami
Wady» Gorsza wydajność
» Konieczność podłączenia przewodów
» Gorsza wydajność
» Wymaga odpowiedniego złącza
» Wymaga odpowiedniego złącza
» Lepsze modele wymagają chłodzenia
» Cena wyższa niż w modelach pod SATA
Polecamy doStarsze/tanie komputery i laptopyMini-PC i kompaktowe laptopyNowsze/wydajne komputery i laptopy

Interfejs NVMe to szybkie dyski M.2

Skrót NVMe powstał od angielskiego Non-Volatile Memory Host Controller Interface Specification, oznaczającego „Specyfikacja interfejsu kontrolera hosta pamięci nieulotnej”. Jest on zoptymalizowanym interfejsem magistrali PCIe przeznaczonym dla dysków SSD podłączanych za pomocą interfejsu PCI Express.

Interfejs NVMe został zaprojektowany całkowicie od zera, w celu wyeliminowania niewydajnych naleciałości technologii SATA. Mogą z niego korzystać wszystkie urządzenia pamięci nieulotnej, tak więc również właśnie dyski SSD. Na rynku są już dostępne dyski PCI-E 3.0 x4 oparte o interfejs NVMe, takie jak Samsung 960 PRO. Ten napęd ma wydajność zapisu sekwencyjnego do 2100 MB/s i odczyt sekwencyjny do 3500 MB/s.

Oto dysk M.2 z połączeniem SATA:

A oto dysk M.2 z połączeniem NVMe:

Występują również dyski na złącze na PCI-E jego zaletą jest zamontowane dodatkowe chłodzenie co zapobiega ( throttlingowi ) przegrzewaniu się dysku, niestety zabieramy sobie miejsce pci-e na płycie i zajmuje dużo więcej miejsca w naszym komputerze.