Witaj na mojej stronie

Moje hobby informatyka – Blog

🔥 Thermal throttling max 35% Toshiba a300 1EG 80 stopni Celsjusza, laptop się grzeje.

Dziś mamy pacjenta firmy Toshiba model a300 1EG osiągną on w stresie po niecałych 2 minutach testów 80 stopni Celsjusza. Następnie po włączeniu się zabezpieczenia w laptopie nastąpił Thermal throttling – czyli zrzucanie zegarów procesora żeby zmniejszyć temperaturę jaką on osiągną.

W 80 % przypadków Thermal throttling jest spowodowany przez starą zaschniętą pastę termo przewodzącą, którą wystarczy wymienić.

Jednak czasem to nie pomaga, kolejną przyczyną może być niedziałający lub już nie wydajny wentylator chłodzenia procesora – wystarczy go wymienić i po problemie.

Zdarza się również, że po czyszczeniu, wymianie pasty i wentylatora problem nadal występuje oznacza to, że laptop już zbyt długo był przegrzewany i nastąpiło odklejenie się układu karty graficznej lub lutowanego procesora. Niestety naprawa takiej usterki jest bardzo droga.

Temperatury dochodziły do 80 stopni Celsjusza przed czyszczeniem i wymianą past. Po czyszczeniu i wymianie past na procesorze, karcie graficznej, chipsecie płyty głównej temperatury osiągały do 56 stopni Celsjusza a po wygrzaniu pasty przy normalnej pracy po kilku godzinach wynosiły 45 stopni Celsjusza.

Jeśli przegrzewa Ci się laptop, wyłącza, zawiesza i jest ciepły od spodu nie zwlekaj z wymianą past, ponieważ wysoka temperatura może trwale uszkodzić układy w twoim laptopie.