Witaj na mojej stronie

Moje hobby informatyka – Blog

Jaki wybrać zasilacz do zestawu komputerowego ?

Kolejnym przydatnym narzędziem jest kalkulator mocy zasilacza, podajemy swoją konfigurację komputera i obliczamy moc jaką powinien mieć nasz zasilacz.

Oczywiście stosujemy tylko markowe zasilacze unikamy tych z ” czarnej listy ” w zupełności wystarczają zasilacze o mocy 500-600 W do domowego zastosowania.

Zasilacze z tzw. czarnej listy często nie posiadają wbudowanych zabezpieczeń przeciwprzepięciowych i są wątpliwej konstrukcji.

W przypadku nagłego skoku napięcia taki zasilacz może tego nie wychwycić i uszkodzić dalsze podzespoły komputera.

Pamiętaj stosuj tylko markowe sprawdzone zasilacze do swojego komputera.

Przy doborze zasilacza powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na markę i moc ale także na końcówki jakie on posiada.

W zależności od rodzaju płyt głównych stosowane są wtyczki 4 pin, 6 pin, 8 pin lub w konfiguracjach 1×4 pin i 1×6 pin oraz inne.

Takie wtyki posiadają także karty graficzne, w opcjach 4 pin. 6 pin lub 2×6 pin i inne.

Dlatego sprawdź wcześniej jakie wtyki posiada twoja płyta główna i karta graficzna.

Kolejną ważnym elementem zasilacza jest to czy posiada kable modularne ( odpinane ) jeśli nie używamy w danym momencie innych gałęzi wtyków np. SATA / MOLEX możemy je odpiąć tak aby nie zajmowały miejsca w obudowie komputera.

Pamiętaj zły dobór zasilacza ( za słaby ) może poważnie uszkodzić twój komputer, lub poszczególne w nim podzespoły : procesor, karta graficzna, pamięć operacyjną, płytę główną itd.

Zawsze zasilacz dobieraj z ” zapasem ” nie zdarzają się przypadki uszkodzenia sprzętu przez za mocny zasilacz.

Zasilacz większej mocy np 50 plus , 80 plus ( gold, bronze ) fabrycznie posiadają już zapas mocy, dzięki czemu w późniejszym czasie możemy zmodernizować komputer.

Zapas mocy w zasilaczu powoduje że obciążony zasilacz mniej się grzeje. Jak wiemy wysoka temperatura zabija elektronikę.

Jeżeli podczas grania, obciążenia komputera nagle twój pecet się wyłączył lub zawiesił to możliwe że zasilacz jest za słaby. Powinieneś to sprawdzić.

Potrzebną moc zasilacza obliczysz tutaj : KLIK